7. april 2020.

Kako BRC trenira od 15. marta i stvari na koje smo bili (ne)spremni

Ove godine BRC je primoran da posle 9 godina redovnih treninga odloži trening po prvi put početkom godine, a zatim i da ih potpuno obustavi u martu, doduše samo u “originalnom” obliku – a to je treniranje zajedno. Ovo nije još jedna priča o tome kako brinemo o zdravlju svojih članova pa ćemo zato slediti sva uputstva zvaničnika. Ovo je prikaz polaganja ispita iz opšte dobrobiti, i to već na prvoj godini ove trkačke dekade.

#bitkazakretanje počinje

1. decembar 2019.

Beogradski trkački klub usvaja novu desetogodišnju viziju: Bitka za kretanje

Okupili smo se oko Belgrade Running Club-a kako bi prevazišli jedan od najvećih izazova XXI veka, a to je – nedostatak kretanja. BRC je produkt duha vremena. Tehnologija nam je unapredila kvalitet života i omogućila nam je da učimo, radimo, putujemo, da se lečimo, da se razvijamo i povezujemo sa ljudima širom sveta. Na nama je odgovornost da iskoristimo tu šansu koju naši preci nisu imali. 

Mapa 2020-e je iscrtana

5. decembar 2019.

BRC određuje kao završne trke Linz Marathon, Beogradski Maraton, Ultra Trail Vipava Valley, Ocean Lava Montenegro.

Ubrzo, svi kapaciteti su popunjeni, oko 90 ljudi ide u Linc, gotovo ceo klub ide na BG maraton, Trail ekipa jednoglasno u Sloveniju, 10-ak triatlonaca u Kotor.

Ujedno tog datuma pravimo i BRC godišnjak koji opisuje sve izazove sa kojima se susrećemo u XXI veku (predskazanje ili ne), istoriju kluba, sve uspehe, BRC rang listu, inovativne metode treninga, BRC programe i klupski poster sa imenima svih članova.

Ispostavilo se da je ovo godina izazova

15. januar 2020. godine

BRC je primoran da posle 9 godina redovnih treninga odloži trening po prvi put zbog visokog zagađenja vazduha u Beogradu.

21. januar 2020. godine

Cela trkačka zajednica u Beogradu organizuje Smog Jog Runtrčanje pod maskama, kako bi skrenuli pažnju na visok nivo zagađenosti vazduha u Beogradu.

15. mart 2020. godine

BRC odlaže sve treninge do daljnjeg usled pandemije COVID-19. U tom trenutku BRC je imao 309 aktivnih članova koji su redovno dolazili na treninge, spremali se za trke i trenirali zajedno kroz četiri programa: BRC Škola trčanja, BRC Endurance, BRC Road Runners, BRC Trail Crew, BRC Lean & Fit, BRC Marathon Academy.

Hronologija događaja počinje i završava se tog 15. marta

Svi ciljevi i trke padaju u vodu, ali ideja “da je fizička aktivnost zapravo bitka za kretanje” ostaje misija, pa BRC prelazi u jedan modifikovani vid treninga sa svojim članovima. Podrazumeva se, zajedničko trčanje više nije opcija.

Na predlog glavnih trenera i celog BRC tima, klub počinje sa organizacijom treninga individualno kroz online treninge i samostalno trčanje.

Kreiranje video materijala, pisanje plana i programa koji su niskointenzivnog trčanja i vežbi koje su pre svega usmerene na aktivaciju mišića, su nešto što je bio logičan sled događaja u uslovima koji su nastali.

Veliki broj članova kao i njihov životni stil da kroz trčanje doživljavaju sve benefite aktivnog života bili su nam glavni motivi za nastavak rada, a sa druge strane, sa stručne strane svaki vid fizičke aktivnosti u ovim uslovima imao mnogo veće dejstvo od pukog fizičkog vežbanja -održavanje i jačanje imunog sistema, psihološko rasterećenje kao i socijalni kontekst zajedničkog vežbanja kroz zajednički trening četvrtkom.

Naša bitka za kretanje se nastavila u novonastalim uslovima, sada cilj nisu trke i rezultati već je bukvalno osećaj za kretanjem, rad na sebi i trka sa sobom. 

Corona Warriors kao otpor i kao podrška

Svakog četvrtka BRC ima zajednički trening kroz svoju zvaničnu BRC grupu na FB-u, gde većina članova ispred ekrana vežba zajedno. Ovu akciju smo nazvali BRC Corona Warriors, kao neki vid borbe za kretanje u uslovima COVID-19.

Entuazijazam je tu, zaista posle evo gotovo već tri nedelje, veliki broj ljudi i dalje vežba. Treninge smo prilagodili stanju, tako da sada imamo dva tipa treninga:

  1. Redovne treninge: Trčanje + vežbe snage (video materijal koji šaljemo svim članovima unapred)
  2. Treninzi u kućnim uslovima: Vežbe snage i visoko intenzivne treninge koji se sprovode u kućnim uslovima (sve materijale naši članovi dobijaju u video formi)

Dobre navike se ne gube ni u vanrednom stanju

Posle tri nedelje, sproveli smo jednu mini anketu. Anketa je poslata na 309 mail adresa, 117 ljudi je popunilo anketu.

Veliki broj ljudi i dalje trenira, gotovo 93%.

Na pitanje da li vežbaju u kućnim uslovima ili kombinovano trčanje + vežbe snage, 53.8% je reklo da vežba u kućnim uslovima, kombinovano 33.3%. 

Da bismo mogli da pružimo još kvalitetniju uslugu koja bi zadovoljila potrebe naših trkača, pitali smo ih da li poseduju neke od trenažnih rekvizita kod kuće?

Shodno odgovorima, trenerski tim BRC-a je napravio još niz treninga koji obuhvataju primenu najvećeg broja rekvizita koje članovi imaju kod kuće.

Ponosni smo na veliku BRC porodicu koja u uslovima ograničenog treniranja redovno ima neku fuzičku aktivnost. Jedan naš član je na pitanje: Zašto trčanje? dao suštinski odgovor: Trčanje je u isto vreme dovoljno izazovno, ali i tako jednostavno.

Danas trčanje je i dalje izazovno, ali u ovim novonastalim uslovima nije jednostavno

U narednom periodu nas očekuje još niz izazova koje ne možemo ni da predvidimo, ali ono što sigurno znamo to je da se bitka za kretanje nastavlja ma u kojim uslovima se sprovodila. To je naša misija, misija svih BRCovaca koji se sada spremaju za jednu od svojih najvećih trka: borbu za kretanjem. 

Nekoliko članova (sve ih je više) svoju bitku sprovode trčeći po stanu:

Do nekog sledećeg puta, nadamo se u regularnim uslovima za trčanje, veliki pozdrav od svih članova Beogradskog Trkačkog Kluba!

#Werunthistogether

Izaberi program

Obraduj svoje najbliže

Popuni formular i naš operater će ti se javiti sa detaljnim instrukcijama za upotrebu vaučera.

Bravo! Odličan izbor.

Ovde su podaci za uplatu. Nakon što uplatite i mi evidnetiramo uplatu, šaljemo vam digitalni sertifikat sa promo kodom i celokupnim upustvom za vas i vašu dragu osobu.

Primalac:

Beogradski trkački klub, Veselina Masleše 62, Beograd

Broj računa:

160-352631-65

Namena:

Poklon vaučer

Iznos:

[ Iznos koji ste izabrali ]

Poziv na broj:

Ostavite prazno ili stavite datum rođenja u formatu DD-MM-YYYY.

Pomoć

Potrebna ti je pomoć pri izboru grupe, trenera, lokacije… Tu smo da odgovorimo na sva tvoja pitanja!

Pozovi

Zakaži poziv

Škola trčanja za početnike

BRC Škola trčanja ima svoj uvodni test (odredimo vašu trenutnu kondiciju), razrednog starešinu (vaš trener koji vas prati), trenažni program (kurikulum iz 3 faze), trening grupe (vaše odeljenje), knjigu (napisali smo udžbenik koji vas čeka), testove, diplomski ispit (nije obavezan, ali vas čeka trka 10km ili polumaraton) i žurku da se proslave medalje!

Mina Zelenović

PR Manager

Zakaži telefonske konsultacije

Ostavi nam svoje kontakt podatke i javićemo ti se u najkraćem roku kako bismo ti odgovorili na sva pitanja i pomogli da odabereš najbolji program za sebe.